петък, 19 септември 2014 г.

Social Rights in Europe

Социални права в Европа

Lecture
delivered at the Oxford-Princeton Seminar
Centre for Socio-Legal Studies,
University of Oxford
September 19, 2014


В тази лекция разгледах еволюцията в защитата на т.нар. социални права в Европа - както на ниво Съвет на Европа (в Европейската социална харта), така и на ниво Европейски съюз ( с поредица инструменти, разписани в различни документи, най- последно - в Европейската харта на фундаменталните права).

Посочих недостатъците в най-разпространената аргументация за подчинения статус на социалните права (често групирани с други сродни права като т.нар. "второ поколение" права), според която  на тях не им се дължи същата степен на защита, както на правата от "първо поколение" (т.е. гражданските и политическите права), защото първите са "позитивни" права, изискващи скъпо струваща намеса, докато вторите изискват само "ненамеса" от страна на държавата, която не струва на данъкоплатците нищо. С помощта на аргументи, изложени от Cass Sunstein и Stephen Holmes  в техния академичен бестселър 'The cost of rights" ( както и по-стари критики срещу разграничението на Айзая Бърлин между "позитивна" и "негативна" свобода") показах несъстоятелността на различаването между "позитивни" и "негативни" права.

Един от основните проблеми със защитата на социалните права, който все още остава незадоволително решен както в Европейската харта на  фундаменталните права, така и в практиката на Европейски съд, е  статусът им на "justiciable" права  - които трябва да се защитават и спазването им - да се гарантира - било на Общностно или на нивото на страните - членки.

Изводът от лекцията е, че все още остават високи нива на несигурност в защитата на тези права, въпреки дългия изминат път от определянето им като второразредни права, характерни за "социалистическите" държави, и поради това незаслужаващи защита в свободните пазарни демокрации. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар