петък, 4 ноември 2016 г.

Re: Възмутените от бойкота на референдума

Бойкотът на Референдума, иницииран от Слави, възмути някои демократи. За тях, изглежда, бойкота на "снобарите от жълтите павета" е най-голямата заплаха за демокрацията ни.
Изразявайки такава позиция, Алексей Пампоров написа във ФБ:
 "Ами че ти бе, бай Ганьо, нали си уж либерал?" - това ми се върти от няколко дена в главата, като гледам колко много от красивите ми приятели призовават за бойкот на референдума. Още по-забавното е, че това обикновено върви със 100% смяна на "фона" с банер на Трайков... значи, за референдума няма опасност от бойкот (т.е. към 93-94% от изибирателите ще кажат Да или Не на въпросите)... 
А иначе резултатите от вчерашното ми непредставително, шеговито изследване показват, че 70% от приятелите ми, които взеха участи в закачката, смятат "снобарите от жълтите павета" за заплаха, 25% - Ислямска държава и 5% - Русия ('бах мааму к'ва представителна извадка от приятели имам!) :D :D :D
Аз няма да Ви казвам за кого да гласувате. Вярвам, човек има право на собствено решение, независимо дали е взето със сърцето, главата, корема или гъза! Но, гласувайте! Не се оставяйте интелектуалничещите Ганьовци и Данко Харасъзина да Ви отказват от конституционното Ви гражданско право!



Моят отговор на възмутените:

Вие бихте ли гласували в референдума на Орбан за недопускане на никакви бежанци в Унгария? Напомням, че в този референдум 98% гласуваха в подкрепа на идеята. Вашият един глас може би би се оказвал решаващ за това резултатът от референдума да е валиден. С което бихте постигнали наистина завиден резултат.
Мнозина от нас сме поставени пред подобна дилема:
1. Дали да намалим с няколко незначителни гласа подкрепата за въпросите в това допитване, като едновременно с това го направим валидно. При валидност вероятността за промяна на избирателната ни система по посока на пълно безумие ( предлаганата избирателна система не се използва никъде в цивилизования свят за избор на законодателни органи) е огромна. Готови ли сме да поемем отговорността за такъв риск?
2. Или да бойкотираме референдума, навличайки си гнева на демократите.
Унгарската опозиция, поставена пред подобна дилема, направи правилният избор. Благодарение на бойкота този референдум се провали, и не даде възможност на Орбан да продължи атаката си не просто срещу бежанците, но и срещу Европейския съюз. Само мога да подкрепя подобна позиция!

Бойкот на референдуми, които смятаме не само за безсмислени (поради поставените въпроси в тях), но и за вредни за демокрацията ни, не ни прави недемократи. Напротив. 
Ако можем с бойкот на плебисцит да предотвратим идването на нов Хитлер  на власт, например, бих агитирала с всички свои сили всички демократи да го бойкотират. И то именно в името на съхранението на демокрацията. 
И не, няма нито противоречие, нито лицемерие в позицията - подкрепяме едни референдуми (предложените, както твърдят критиците ни, от "снобите от жълтите павета"), а не подкрепяме други (тези, предложени от презрения от умните и красивите народ, както бива описвана позицията ни от същите критици). Не съм съгласна нито с тази критиката, нито с описанието на позицията ни - или поне с описанието на моята позиция, за която единствено нося отговорност. 

Мое твърдо убеждение е, че има въпроси, които гражданите трябва сами да решат - и решенията по тях трябва да бъдат изработени чрез пряко допитване до гражданите. Има и въпроси, като този за вида избирателна система, например, за които гражданите нямат кой знае каква възможност да изразят достатъчно добре информирано мнение. Това е така не защото гражданите не са достатъчно умни, за да ги разбират. А защото това са технически въпроси, по които дори експертите спорят. Често поставяните на разглеждане на референдуми въпроси са и просто безсмислени, и не предполагат ясен и категоричен отговор. Допитване по такива въпроси компрометират референдумите като полезен инструмент на демокрацията. 

Бойкотът е и един от начините да не допуснем монополизиране на този ценен инструмент на пряката демокрация от демагози и популисти. Те са тези, които, злоупотребявайки с него, го компрометират. Бойкотиращите вършат добра услуга и на пряката демакриця, като ограничават с бойкота си полето за изява на демагози и популисти. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар