понеделник, 5 декември 2016 г.

Пътища към пост-комунистическа авторитарна подмяна: избирателната система

Свидетели сме на формиращ се консенсус: след категоричните резултати на Референдум 2016 г., в който над 2.5 млн граждани се обявиха за замяна на пропорционалната с мажоритарна избирателна система, като минимум трябва да заменим пропорционалната избирателна система със смесена. Очакването на мнозина в обществото е, че едва ли не с въвеждането на мажоритарна система всичките ни проблеми ще се решат. И ако по някаква причина такава радикална промяна е нежелателна, то като минимум е необходимо поне да въведем смесена система.
Заради този формиращ се консенсус, е изключително важно да се подчертае - има различни видове смесени избирателни системи, и някои имат същите недостатъци като чистите мажоритарни системи. Затова много трябва да се внимава с каква точно смесена система ще се сдобием вследствие мобилизацията на привърженици на мажоритаризма.

1. Има смесени системи, като Унгарската след 2011 г., които приличат на "обратна руска рулетка" (по удачното сравнение на Балинт Мадяр, автор на „Посткомунистическата мафиотска държава: случаят Унгария") - 5 от 6-мата участниците в играта получават куршум в главата. В такива системи печели най-големият и печели всичко - с едва 43% от гласовете на парламентарните избори през 2014г. ФИДЕС запази конституционното си мнозинство от 67% от местата в парламента. Унгарците смениха смесената си система (която дотогава беше с умерен мажоритарен елемент и компенсация за изкривявания в представителството) със смесена със силен мажоритарен елемент и рязко намаляване броя на депутатите - от 386 на 199. Днес 106 от тези 199 депутати са мажоритарно избирани в един тур с просто мнозинство, без да е предвиден какъвто и да е механизъм за коригиране на изкривяванията при превеждането на получените гласове в депутатски места.
Резултатът от промяната на изборната система в Унгария е консолидация на пост-комунистическият авторитарен режим в Орбанова Унгария.
Ако това е целта ни - да подмогнем преминаването от либерална демокрация с частично пленена от частни интереси към авторитарна държава-мафия, имаме изпитана рецепта, която можем да следваме.
Подобно е положението и в Грузия, където отново механично смесената система дава огромен бонус на най-голямата партия и дори конституционно мнозинство.

2. Затова, ако избирателната ни системата наистина трябва да бъде смесена, и все пак да не съдейства за лесното и бързо преминаване към авторитарен режим, е добре да приемем функционално смесена система. Необходимо е да приемем такава формула на смесване на пропорционалния и мажоритарния елемент, който да запазва пропорцията между получени гласове и места в парламента. Такава е избирателната система във Федералната република.
Всяко друго "механично смесване" на мажоритарна и пропорционална система в Централна и Източна Европа би довело до заплаха за либералната демокрация там.

3.Според Балинт Мадяр подменянето на либералната демокрация с пост-комунистически авторитаризъм върви по два канала: промени в избирателните системи чрез въвеждане на силен мажоритарен елемент (Централна и източна Европа) и чрез президенциализация (в Русия и бившите съветски републики).

Можем да очакваме, че при успешно блокиране на единия канал за промяна на политическия ни модел, ще има дори още по-силен натиск за промяна по другия канал - чрез засилване правомощията на президента и въвеждане на (полу-) президентски режим. Вече започваме да чуваме заявки и за подобна подмяна.

Трябва да се готвим за поредица от битки за запазване на либерално-демократичния характер на политическия ни модел и недопускане на подмяната му с пост-комунистическа авторитарна мафия-държава.



вторник, 8 ноември 2016 г.

bTV риалити гугъл експертиза

Моят пръв сблъсък с риалити гугъл експертизата  - резултат 0 : 1 за моя противник


Политолозите лъжат гражданите. И са виновни, че късно ги лъжат. 
Слави не лъже, че предложената от него мажоритарна избирателна система е като Френската.
Гражданите сами да проверят кой казва истината.
Да попитат Гугъл какво е "мажоритарен избор в два тура с абсолютно мнозинство" (предложен от Слави). След това да попитат "Избирателна система за Национално събрание във Франция". След това да сравнят отговорите.
Свят на гугъл експертиза.

понеделник, 7 ноември 2016 г.

Разяснявам мажоритарния избор пред Нова ТВ

Мой принос към разяснителната кампания за мажоритарния вот за парламент - малко post factum ;-)..

http://nova.bg/news/view/2016/11/07/164208/%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BC%D1%8A%D1%82-%D1%89%D0%B5-%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5-%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD/

Все пак - дебатът колко и какви мажоритарни промени на избирателната ни система ще последват от изразената воля на 2.5 млн граждани тепърва предстои. Но този път дебатът трябва да е на база повече и по-качествена информация. 
За съжаление и в този репортаж е включена една мъничка част от разказаното пред репортера. И съвсем не са предстаавени най-важните аргументи в подкрепа на тезата за мажоритарния бонус на 2-те големи партии, диспропорционалното влияние на силните регионални партии, и като цяло изкривяването на популярния вот при попълване на местата в НС. Но ако всеки ден се чува дори по толкова, до гражданите все ще достигне някаква информация. 
Все пак е начало.

петък, 4 ноември 2016 г.

Re: Аргументите на Слави Трифонов за мажоритарния избор

Слави  Трифонов излезе с два аргумента, за да защити своето предложение за въвеждане на мажоритарни избори на депутати на два тура с абсолютно мнозинство. http://offnews.bg/news/Izbori_18760/Slavi-sas-statiia-za-referenduma-Nadigna-se-organiziran-voj-na-samoza_639209.html

Те са следните:
"Първо
Мажоритарната система щяла да вкара само две партии в Парламента. Откровена лъжа. В света няма нито една държава, нито една, в която мажоритарният избор в два тура да е довел до двупартийна система. Във Франция, при мажоритарна система в два тура, в парламента има 12 партии. Но извън тези 12 партии има, забележете, 22 други леви депутати, 15 други десни , двама регионални депутати и 1 крайно десен депутат. Ако това е двупартиен резултат - или аз съм извънземно с шест крака и осем глави, или тези, дето твърдят че ще имаме само две пратии, са некадърници. Между другото и в Англия, където изборът е мажоритарен, но в един тур, пак няма само две партии. Пет са.
В България мажоритарен избор на депутати имаше само през 1990 година при избора на Велико народно събрание. Тогава половината влязоха мажоритарно, половината - пропоционално. Ето и резултатите. При пропорционалния вот - влязоха 4 партии. А при мажоритарния вот - влязоха 7 партии и двама независими депутати. Факт.
Второ
Мажоритарният вот лишавал от легитимност депутатите. Малко цифри. Ако имаме мажоритарен вот в два тура, при 6 милиона избиратели и 240 едномандатни избирателни райони, ще имаме приблизително по 25 хиляди гласа на район. За да стане депутат, който и да е, ще трябва да спечели 50 процента плюс един от тези 25 хиляди гласа. Как е в момента? Мартин Иванов-Данона - депутат от Пловдив област, благодарение само на 7 процента от гласовете! Митхат Метин от ДПС, депутат от Плевен - само с 10 процента! Иван Славов от АБВ, от Сливен, депутат със само 4 процента от гласовете. Бат Сали, депутат с 800 гласа от София област. Къде тук е легитимността на някой избран с 4, 5 или 10 процента?"


Първият аргумент - а именно, че няма тенденция за намаляване на партиите в НС при въвеждането на такава мажоритарна система, вероятно защитава друга избирателна система. Защото нито в примера  с Франция, нито в този с "Англия", приведени от Слави Трифонов, става дума за мажоритарни избирателни системи в два тура с абсолютно мнозинство. Във Франция няма изискване за абсолютно мнозинство за избор на депутат, а в Обединеното кралство няма нито два тура, нито изискване за абсолютно мнозинство.

Ако искаме да видим как би изглеждал парламента ни след въвеждането на такава система, е достатъчно да видим картата на избраните кметове през 2015 г.  Можем да видим и тази карта http://offnews.bg/news/Izbori_18760/Kak-shte-izglezhda-parlamentat-ako-vaprosat-na-Slavi-stane-zakon-inf_638602.html?ref=recomend. Резултатът е красноречив - огромно мнозинство за най-голямата партия, и много малко места за силната регионална партия. Влиза и трета партия - с пренебрежимо малко депутати.

Вторият аргумент разчита за успеха си на изискването за "абсолютно мнозинство", изискване, отсъстващо в първия аргумент. За да е вярно, както твърди Слави Трифонов, че при предложената избирателна система депутатите се радват на голяма легитимност (по-голяма от тази, на която се радват днес), те трябва да са избрани от над 50% от гласувалите в едномандатния си район. Когато това не се постигне на първи тур, гражданите избират само измежду двамата най-силно представили се на втори. Без задължително гласуване може да има ситуации, в които на втори тур с абсолютно мнозинство е избран кандидат с относително малко гласове, поради простата причина, че няма изискване за кворум над определен праг, за да е валиден резултатът. Така лесно можем да си представим избор на кандидат и с под 3251 гласа, ако на втори тур, отвратени от избора си, са отишли  да гласуват, да речем, едва 6500 граждани. Ситуацията с легитимността е значително влошена при задължителни избори, каквито са парламентарните избори у нас. Тогава фактът, че над 50% от гражданите са подкрепили на втори тур нехаресван от тях кандидат не допринася с нищо за легитимността на този кандидат (не е ясно защо изборът му да има  по-голяма легитимност от този на взелия 10%  Митхат Метин от ДПС. Забележете, че така хвърлени като аргумент за нелегитимността на избора на г-н Метин, тези 10% не значат абсолютно нищо - не знаем на каква база са изчислени те).

Да оставим настрана, че първият аргумент се отнася за ралична от предложената  от Слави Трифонов избирателна система. По-интересното е, че двата приведени аргумента са в открито противоречие. То се състои в следното:
1. За да имаме много партии в НС  при мажоритарна избирателна система на два тура, тя не може да изисква избора да е с абсолютно мнозинство . Ако няма такова изискване за абсолютно мнозинство, обаче,  има проблем с "представителността" - при мажоритарна система дори в два тура, но без изискване за абсолютно мнозинство  победител може да бъде депутат и с много нисък % от гласовете в едномандатния си район - във Франция това може да са 13% от подадените гласове.
И обратно
2. За да бъдат избирани депутатите действително с над 50% подкрепа, тогава изискваме абсолютно мнозинство, но в този случай тендецията е към едва 2 - 3 партии в парламента - и евентуално единични гастрольори там.


Да обобщя:

1. Има основание да се съмняваме, че  Слави Трифонов знае точно каква мажоритарна избирателна система предлага. Единият му аргумент работи само за система с два тура и абсолютно мнозинство, а другият - за такава с просто мнозинство. Двата аргумента влизат в директно противоречие.
2. Двоумението на Слави Трифонов се дължи на неразрешимата дилема: 1.повече легитимност на избраните депутати, но по-малко партии в НС ( при изискване за абсолютно мнозинство), или 2. многопартиен (но двублоков) парламент - и ниска легитимност на избраните депутати (при изискване за просто мнозинство). 

Re: Възмутените от бойкота на референдума

Бойкотът на Референдума, иницииран от Слави, възмути някои демократи. За тях, изглежда, бойкота на "снобарите от жълтите павета" е най-голямата заплаха за демокрацията ни.
Изразявайки такава позиция, Алексей Пампоров написа във ФБ:
 "Ами че ти бе, бай Ганьо, нали си уж либерал?" - това ми се върти от няколко дена в главата, като гледам колко много от красивите ми приятели призовават за бойкот на референдума. Още по-забавното е, че това обикновено върви със 100% смяна на "фона" с банер на Трайков... значи, за референдума няма опасност от бойкот (т.е. към 93-94% от изибирателите ще кажат Да или Не на въпросите)... 
А иначе резултатите от вчерашното ми непредставително, шеговито изследване показват, че 70% от приятелите ми, които взеха участи в закачката, смятат "снобарите от жълтите павета" за заплаха, 25% - Ислямска държава и 5% - Русия ('бах мааму к'ва представителна извадка от приятели имам!) :D :D :D
Аз няма да Ви казвам за кого да гласувате. Вярвам, човек има право на собствено решение, независимо дали е взето със сърцето, главата, корема или гъза! Но, гласувайте! Не се оставяйте интелектуалничещите Ганьовци и Данко Харасъзина да Ви отказват от конституционното Ви гражданско право!



Моят отговор на възмутените:

Вие бихте ли гласували в референдума на Орбан за недопускане на никакви бежанци в Унгария? Напомням, че в този референдум 98% гласуваха в подкрепа на идеята. Вашият един глас може би би се оказвал решаващ за това резултатът от референдума да е валиден. С което бихте постигнали наистина завиден резултат.
Мнозина от нас сме поставени пред подобна дилема:
1. Дали да намалим с няколко незначителни гласа подкрепата за въпросите в това допитване, като едновременно с това го направим валидно. При валидност вероятността за промяна на избирателната ни система по посока на пълно безумие ( предлаганата избирателна система не се използва никъде в цивилизования свят за избор на законодателни органи) е огромна. Готови ли сме да поемем отговорността за такъв риск?
2. Или да бойкотираме референдума, навличайки си гнева на демократите.
Унгарската опозиция, поставена пред подобна дилема, направи правилният избор. Благодарение на бойкота този референдум се провали, и не даде възможност на Орбан да продължи атаката си не просто срещу бежанците, но и срещу Европейския съюз. Само мога да подкрепя подобна позиция!

Бойкот на референдуми, които смятаме не само за безсмислени (поради поставените въпроси в тях), но и за вредни за демокрацията ни, не ни прави недемократи. Напротив. 
Ако можем с бойкот на плебисцит да предотвратим идването на нов Хитлер  на власт, например, бих агитирала с всички свои сили всички демократи да го бойкотират. И то именно в името на съхранението на демокрацията. 
И не, няма нито противоречие, нито лицемерие в позицията - подкрепяме едни референдуми (предложените, както твърдят критиците ни, от "снобите от жълтите павета"), а не подкрепяме други (тези, предложени от презрения от умните и красивите народ, както бива описвана позицията ни от същите критици). Не съм съгласна нито с тази критиката, нито с описанието на позицията ни - или поне с описанието на моята позиция, за която единствено нося отговорност. 

Мое твърдо убеждение е, че има въпроси, които гражданите трябва сами да решат - и решенията по тях трябва да бъдат изработени чрез пряко допитване до гражданите. Има и въпроси, като този за вида избирателна система, например, за които гражданите нямат кой знае каква възможност да изразят достатъчно добре информирано мнение. Това е така не защото гражданите не са достатъчно умни, за да ги разбират. А защото това са технически въпроси, по които дори експертите спорят. Често поставяните на разглеждане на референдуми въпроси са и просто безсмислени, и не предполагат ясен и категоричен отговор. Допитване по такива въпроси компрометират референдумите като полезен инструмент на демокрацията. 

Бойкотът е и един от начините да не допуснем монополизиране на този ценен инструмент на пряката демокрация от демагози и популисти. Те са тези, които, злоупотребявайки с него, го компрометират. Бойкотиращите вършат добра услуга и на пряката демакриця, като ограничават с бойкота си полето за изява на демагози и популисти. 

По повод една морална критика срещу "умните и красивите"

Моралната критика на Алексей Пампоров срещу "умните и красивите":
"Не може да претендирате за експертиза и да се държите като частни хора. Гласувайте за когото си искате, гласувайте както си искате, но не обяснявайте, че вашият глас и мнение са по-правилни защото сте експерти. Именно в това е красотата на демокрацията - и неграмотният и професорът имат право да кажат какво искат, защото трябва да живеят заедно."
1. Не виждам никакъв "морален" проблем в това гражданин да е експерт, и в същото време да има своя позиция като частно лице.
Експертите са равни граждани с всички останали - те имат един и само един глас.
Но имат и своето знание, което не просто могат, а са длъжни да споделят с обществеността. Вярвам, че е обществено задължение на експертите в една демокрация да информират обществеността за наличието на аргументи за или против определена позиция, аргументи, които според съответния експерт са валидни и значими. Право (може би дори задължение) на всеки гражданин пък е да формира собствена позиция на база своята оценка на тези аргументи.
Да се отнема правото на експерти да имат своя гражданска или политическа позиция, само защото са експерти (и не дай Боже може да повлияят с аргументите си на останалите граждани), е равнозначно на ограничаване правото им на изразяване, и то само защото са експерти. Това е дискриминативно третиране на експертите, отнемане на тяхно гражданско право - правото им на изразяване. Не вярвам демократи да са готови да защитават подобна позиция.

2. Има, обаче, и по-сериозен проблем с една подобна позиция Тя внушава, че в демокрацията нужда от експерти няма. Но не само това - експертите са дори вредни за демокрацията, защото я корумпират със своята експертиза.
Подобна позиция е възхвала на "post-truth politics". Шампионът на такова разбиране за демократичната политика е Тръмп - фактите нямат значение, затова можем да си говорим каквото ни харесва, да си противоречим, да лъжем. Важното е да звучим убедително.
Смятам, че подобна позиция - за вредата на експертите за демокрацията - е непремислена и вътрешно противоречива. Благодарение на подобни позиции демокрацията традиционно е имала лошо име.

Вярно е, че демокрацията изисква признаването на правото да грешим (по думите на Jeremy Waldron "the right to be wrong is a constituent feature of democracy"). Но ако една демокрация системно произвежда грешни политики и влошава качеството на управление, трудно може да бъде защитена. Почти няма теоретици на демокрацията, които да не настояват, че, за да бъде предпочитана форма на управление, демокрацията трябва да произвежда и резултати, които са за предпочитане пред резултатите, произведени от алтернативни форми на управление. За да е изпълнено това условие, експертизата е ключова. Експертизата не вреди, а помага на демокрациите.

сряда, 26 октомври 2016 г.

По повод т.нар. "ромски стипендии"

Признавам, раздвоена съм за т.нар. "ромски стипендии". 

Не защото не подкрепям позитивната дискриминация - напротив. А защото ми се струва, че има по-добри политики, които в по-голяма степен биха помогнали за образователната интеграция на ромските деца от това да се раздават на 700 деца едни 30 евро на месец за относително нисък успех.
Смятам, че като общество всички ние трябва да направим много, много повече - да отделим повече средства за по-умни политики -  за да не допуснем както отпадането поради бедност на деца от училище, така и за да интегрираме по-добре ромското малцинство. 
Осигуряване на средства за транспорт, учебници и топъл обяд на всички под определен праг на бедност е минимумът, ако искаме да противодействаме на отпадането на бедни деца от училище, независимо от етноса им.
А специално за ромските деца - целенасочена работа с помощта на специално подготвени помощни учители, които да помагат за наваксване изоставането, с което тръгват ромски деца още на старта. Защото те нямат равен старт, и това първоначално изоставане само се задълбочава в училище, и не рядко води до диспропорционално (спрямо дела им в населението) отпадане от училище на децата от ромски произход.
Не на последно място, политиките трябва да са добре премислени, "умни" - за да постигнат целите си, те трябва първо да бъдат приети от гражданите. А не да са повод за развихряне на поредните национал-популисти, които у нас са цял легион.

сряда, 18 май 2016 г.

Някои съображения против забраната за носене на бурки на публични места

 Повод за този коментар е въпросът на Александър Кьосев във Facebook профила му:

„Може ли някой да ми обясни кой и с какви аргументи защитава бурките? Някак все разбирам, че някой ги бил защитил, но не разбирам защо, оказвам се страничен на баш-комуникацията. Светнете ме, дайте линкове, аргументи, ако трябва - просветете ме. Само не излизайте с рогата напред, не ми казвайте, че съм ислямофоб. Защото съм безразличен към тази религия. Както и към всяка друга.“



Ще започна с наблюдението, че „защита на бурките“ може би не е най-продуктивната изходна точка, ако целта ни е да разберем аргументите на всички, които са против модните напоследък не само у нас забрани за носене на бурки.

Позицията срещу ограничаването на свободи (включващи и правото на човек да избира облеклото, с което се явява на публични мяста) не е идентична с „позитивната защита“ на бурките. Така например, ако никой не носи или не иска да носи бурки у нас, противникът на ограничаването на свободата да се носят бурки, не би възразявал, както и не би призовавал за предприемане на мерки, които да гарантират, че (повече) жени ще почнат да носят бурки.
Противникът на забраната е загрижен не за бурките, а  за правата на желаещите да ги носят (ако има такива желаещи).

Позицията, от която един либерал (а и всеки, който цени свободите, дори и да не е осъзнат "либерал") подхожда към една такава забрана, е презумпцията за свобода: човек е свободен да упражнява правата си, освен ако упражняването им не накърнява правата или свободите на други по недопустим начин. 

От Лок („Писмо за толерантността“) и Джон Ст. Мил („За свободата“) насам либералите използват следните тестове за оправдаване ограничаването на свободи (т.е.  за преодоляване на презумпцията за свобода): дали дадени възгледи или действия увреждат „гражданските интереси“ – т.е. живота, свободата и собствеността на другите граждани (Лок), дали дадени действия (възгледите са изключени от обхвата на този втори тест) са непосредствена заплаха за другите (това, разбира се, е знаменитият harm principle на Дж.Ст. Мил).
Така, фундаменталният въпрос за либералите е: заплашва ли (по-опосредствано или напълно непосредствено) други членове на обществото или цялото общество упражняването на дадена свобода? Ако не - ограничаването на тази свобода не е оправдано.
Този тест ( особено в по-стриктната му формулировка от Дж. Ст. Мил) не оправдава забраната на носенето на бурки. Аргументът, че след като е оправдана забраната за публично излагане на свастики (които видимо не заплашват пряко никого), забраната за носене на бурки също е оправдана, според мен не е валиден. Това е така, защото няма аналогия между публичното значение на „носенето на свастика“ и  това на„носенето на бурка“.  Носенето на свастика има за цел отправяне на заплаха към представителите на „нисшите раси“ ( според идеологията на национал-социализма), затова и такова носене в европейски контекст се тълкува  като "език на омразата". Бурката само с много фантазия и доста злонамерена интерпретация може да бъде тълкувана като подобна преднамерена заплаха от страна на носещата я мюсюлманка към "неверниците".

Забраната често се защитава не заради заплахата, която носенето на бурка отправя към другите членове на обществото, а като защита на самите „де-еманципирани“ , с „фалшиво съзнание“ жени - като защита на тяхната „истинска свобода“, като защита на техните „автентични" интереси.

За либералите патернализмът рядко (ако изобщо) е оправдан. Ограничаването на индивидуални свободи в името на „доброто на индивида“, което той по някаква причина не е в състояние да види, и затова се налага ограничаване на свободата му, за да му се посочи „верния път“ към истинските му интереси и т.н. , не е приемливо.

В тази категория попадат и такива защити на забраната, които цитират като свое основание защита достойнството на мюсюлманките, носещи бурка. Такава е позицията на Никола Саркози, например, при въвеждането на забраната във Франция. В тълкуването на редица защитници на забраната, които я подкрепят от секуларни Просвещенски позиции,  бурката нарушава достойнството на жената, защото крие лицето й.

Аргументите от “достойнството на човека“ са проблематични не само защото с тях на различни места по света са били забранявани ( и преследвани) редица свободно избирани дейности и свободи : като аборт, асистирана репродукция, евтаназия, асистирано самоубийство, проституцията, порнография.....Дебатът по темата какво следва или не следва от признаване ценността на "човешкото достойнството" разделя философи, юристи, конституционалисти.... грубо на два лагера – либерален и комунитарианско-консервативен. 

Фундаменталният спор между тях касае въпроса: кой притежава „човешкото достойнство“ - самата личност, или общността? Ако е самата личност, то тя има и правото сама да решава какво защитава и какво уронва нейното достойнство.  Ако, напротив, "притежател" на достойнството на личността е общността, в която той е член, то тази общност може да забранява на личността дадено нейно действие в името защита достойнството на същата тази личност - и то по начина, по който общността разбира това достойнство, а не както засегната личност сама разбира собственото си достойнство.  Разделителната линия между либерали и техните противници тук е: дали човешкото достойнството включва свободния избор на човека, или, напротив, го ограничава.

Да обобщя: съображения като това: „да защитим хората от самите тях, за да защитим тяхното достойнство, интереси, права, свободи и т.н. - като им наложим практики, които са им чужди, дори и техните собствени да не са заплаха за останалите ( т.е. патерналистично отношение към тях и техните практики), от либерална гледна точка са неоправдани. Това е така най-малкото, защото е дълбоко спорно, че подобни патерналистични опити биха постигнали заявените си цели. Надали една насилена да свали бурката си жена ще осъзнае, че така е станала "по-свободна. Парадоксът, който подобно "освобождаване" съдържа, е добре известен още от Русо и неговото уверение, че несъгласните с решенията на Общата воля ще бъдат принудени да й се подчинят, "т.е. да бъдат свободни". Надали има здравомислещ човек, който да възприема като свобода подчинението си на норми, силово наложени му в разрез с неговите убеждения.

Това наблюдение – за контрапродуктивността на патернализма -  е и едно допълнително, и според мен, много силно съображение срещу забраната за носене на бурки у нас, независимо от това дали по принцип патернализмът е или не е допустим като начин на третиране на индивиди.

Независимо от успеха (или неуспеха) на тези принципни възражения срещу забраната, може да бъде приведено и едно чисто прагматично, и според мен – решаващо - възражение. То се отнася до оценка на очаквания ефект от въвеждането на подобна забрана. При въвеждането на всяка забрана, освен принципните аргументи за и против, е разумно да се направи информирана преценка за това  дали с предлаганата забрана няма да се нанесат по-големи вреди, отколкото е status quo ante. Ако приложим този прагматичен тест за оценка на очаквания ефект от налагането на забрана за бурки, можем категорично да заключим, че такава забрана не само не е морално оправдана, но и би била неразумна -  просто защото имаме достатъчно данни за корелация между въвеждането на такава забрана и радикализирането на общностите, засегнати от нея. Въвеждащите подобна забрана нанасят множество вреди – освен да накърняват свободи, и да третират неадекватно  реално несъществуващи обществени проблеми (поради отсъствието на значими общности у нас, където насенето на бурки да е разпространена практика), те изкуствено,насила, създават условия за радикализация.

Въвежданеот на забраната има и чисто политическо измерение, което също не трябва да бъде подценявано. То налива вода в мелницата на национал-популисти, и то в момент, когато така или иначе те са във възход. Защита на подобни забрани от отговорни партии, и то при липсата на каквито и да било реални заплахи от радикализации, е неоправдан кредит, даван (поради зле разбрани политически сметки, но най-вече – поради робуване на предразсъдъци и откровена недалновидност)  на национал-популисти. Кредит, зареден  с радикализация.

неделя, 1 май 2016 г.

"Данъците са кражба"?

Любим "коз" в аргументите на защитници на офшорките, с който се оправдава укриването на данъци и депозирането им в такива зони, е че "данъците са кражба". 


В подкрепа  на тезата, че "данъците са кражба" обикновено се прибягва до два вида аргументи: 

1. собствеността е естествено право,
2. собствеността е продукт на труда на собственика, и понеже  той притежава труда си, има право на целия продукт от него - т.е. на цялата собственост. Няма разлика между държавата, която отнема собственост под формата на данъци, и крадеца, който прави същото. 

И от двата аргумента (че собствеността е естествено право, и че собствеността има източник в труда на собственика), не следва, че всеки данък е кражба. 

Ето защо:

Не е нужно да цитираме тук Лок, за да разберем, че дори и да имаме "естествено" право на частна собственост (нека приемем, че е смислено да говорим за "естествени права), това, че имаме такова "естествено право" не ни дава отговор на въпроса "Право на точно колко собственост имаме - колко е легитимно нашето?"
Колко собственост имаме според Лок се определя на база 
1) вложен труд: смесваме труда си с ресурс, увеличавайки стойността му, и наричаме продукта от това смесване наша собственост
2) обезщетение - можем да наречем продукта на смесването на труд и ресурс наша собственост едва след като са обезщетени тези, които, упражнявайки правото си да придобиваме собственост, сме лиши от възможността и те да придобият, смесвайки труда си с ограничените ресурси. 

Първото условие, е разбира се трудовата теория за собствеността - за Лок е  идентична и с теорията  за стойността на  тази собственост.
Второто условие е знаменитата  "Уговорка на Лок" - освен да не прахосваме ограничения ресус, даден ни от Създателя за доброто на всеки член на човечеството, сме длъжни да оставим и на другите не по-лош ресурс, така че и те да могат да придобият собственост, смесвайки труда си с този ресурс.
Точно тук идва  държавата  - тя е необходима според Лок и защото споровете кой на колко собственост има право заплашват да породят война на всеки срещу всеки, която ще заплаши защитата на всички естествени права  - на живот и свобода, както и на собственост. 
Държавата може да събира данъци, за да изпълнява ролята си на арбитър в споровете за собственост. 
Не държавата краде от собствеността на гражданите, събирайки данъци, за да им я защитава, а тези, които отказват да ги платят, са крадците, които или се опитват да се ползват от усилията на останалите гратис (останали да плащат за това държавата да продължава да изпълнява функцията си на арбитър в споровете за собственост) , или предпочитат изобщо да няма държава, за да грабят свободно от собствеността на останалите (без конкуренцията от страна на държавата те вероятно се надяват по-ефективно да налагат на останалите силово, в техен ущърб, претенциите си за собственост: силата им позволяв безнаказано да заграбват и произведеното от/собствеността на останалите).

Заключението е, че не всяко отнемане на нещо от собственика му е кражба - когато отнемането е с цел корекция на извършени нарушения при придобиването и прехвърлянето на собствеността от един на друг собственик, то е оправдано и не е кражба.  

Право на свободно разпореждане със собствеността си има този, който е обезщетил потърпевшите за извършените при придобиването и прехвърлянето й нарушения (покрил е всички liabilities, генерирани в този процес).  Както е и платил за услугата на арбитъра по разрешаване на евентуални спорове. 

След като тези задължения са изпълнени - т.е. всички дължими данъци са платени, собствениците имат правото да се разпореждат със собствеността си както намерят за правилно - включително и като я депозират в офшорни зони. Но това право няма нищо общо с претенцията, че "данъците са кражба", и укриването им е морално оправдано. 

вторник, 12 април 2016 г.

Адам Смит за моралното оправдание да се крият данъци

Повод за коментарите по-долу даде публикация в Клуб Z "Забравен въпрос: Защо се крият данъци? Четирите прости причини от Адам Смит" ( http://clubz.bg/37888-zabraven_vypros_zashto_se_kriqt_danyci).
Някои либертарианци у нас интерпретираха обяснението на Адам Смит за това какво кара хората да си крият данъците като морално оправдание на тези практики, доста прибързано прехвърляйки мост между "това, което е" и " това, което трябва". 
Повод за вълнението по темата в иначе доста застиналата в интелектуалните си питания наша общност, дойде за поеден път отвън - от скандала около "Панамските досието". 


Какво всъщност казва Адам Смит в кн. 5, гл. 1 на "Богатството на народите" за данъците? 
Кражба ли са те, както твърдят някои (наши либертарианци), морално оправдаваща всеки един опит да бъде избегнато плащането им?
Отговорът на Адам Смит е - категорично не. Данъците са за "заплащане на услуги, ползвани от обществото като цяло, и следва да се заплатят с приноса на всеки, пропорционално на способностите му".
"V. 1. 235
The expense of defending the society, and that of supporting the dignity of the chief magistrate, are both laid out for the general benefit of the whole society. It is reasonable, therefore, that they should be defrayed by the general contribution of the whole society, all the different members contributing, as nearly as possible, in proportion to their respective abilities.
The expense of the administration of justice, too, may, no doubt, be considered as laid out for the benefit of the whole society. There is no impropriety, therefore, in its being defrayed by the general contribution of the whole society."

Наблюдението,  което авторът на статията от Клуб Z цитира, че "Един данък може да взема или да удържа от джоба на народа много повече, отколкото носи на държавната хазна, по следните четири причини" (скъпа събираемост, възпрепятстване на продуктивна дейност, разоряване на длъжниците/изкушение за контрабанда и безпокойство у длъжниците) е валидно. Всеки, предполагам, може да добави и още причини. 

Но обясненията не отговарят на въпроса "морално оправдано ли е укриването на данъци". Когато данъците не са прекалени (така че ползите от тях да бъдат повече от неудобствата), опитът да избягаш от плащането им не е морално оправдано. Q.E.D.

Обобщение на възгледите на Смит за това какви данъци може да събира държавата, може да бъде открито в Заключението на кн. 5, гл. 1 от "Богатството на народите". http://www.econlib.org/library/Smith/smWN20.html#B.V, Ch.1, Of the Expences of the Sovereign or Commonwealth. 


четвъртък, 4 февруари 2016 г.

Въпроси около идеята на доцент Кристиян Таков за "приватизиране на държавното обвинение"

Някои въпроси около интригуващата идея за "приватизиране на държавното обвинение" на доц. Christian Takoff

Презентация на идеята пред Българското либертарианско общество, Софийски университет, 65 аудитория, 3 февруари 2016 г.
https://www.youtube.com/watch?v=1Wt2xPj2YH8

1. Как то би лишило прокуратурата от възможността да стартира предварително производство срещу всеки неудобен на нейните патрони, за да може да му се оказва постоянен натиск?
Основен проблем на прокуратурата ни според мен (да, лаик съм) не е, че не стартират достатъчно производства - а че, напротив, стартират огромен брой, и ги държат на standby - активирайки ги, когато това е необходимо на поръчителите.
2. Дори и да допуснем, че конкуренцията срещу монополната в момента прокуратура би довела до по-ефективно обвинение, това не би ли прехвърлило корупционния натиск към съда (ако допуснем, че сега такъв проблем там няма)? Изнудването тогава може би вече не би се извършвало от прокуратурата, а от един достатъчно добре мотивиран съд.
3. И съдът ли ще трябва да се "приватизира", за да се разбие и неговият "монопол"?
Надявам се, има и по-малко радикални, но не по-малко ефективни решения, които не налагат пълно разтоварване на държавата от нейни основни функции.

понеделник, 25 януари 2016 г.

гостуване на Пролет Велкова в Дарик Радио

На гости при Пролет Велкова в Дарик радио - с Първан Симеонов разговаряме за политическата ситуация у нас и за евентуални предсрочни избори.

http://darikradio.bg/predsrochni-izbori.html

неделя, 24 януари 2016 г.

Оправдано ли е ограничаването на личните свободи в ЕС в името на сигурността?


Основната теза, която развих в дебата на в. Капитал "Оправдано ли е ограничаването на личните свободи в ЕС в името на сигурността?"

http://www.capital.bg/interaktiv/debati/57_opravdano_li_e_ogranichavaneto_na_lichnite_svobodi_v/2684238_opravdano_li_e_ogranichavaneto_na_lichnite_svobodi_v/#


Изборът "Свобода или сигурност?" е до голяма степен подвеждащ. Това е така, защото не можем да се радваме на свободата си без някакво задоволително ниво на сигурност, което да ни позволява да упражняваме свободата си смислено. Свобода в постоянен страх (че тя, или животът, или собствеността ни, ще ни бъдат отнети) може би е възможна, но надали е особена ценност. Такава е позицията на мислители на Новото време като Хобс и Лок.  Според тях хората доброволно биха се отказали от част от естествената си свобода, за да могат, обвързани от един обществен договор с други, по подобен начин отказали се от част от естествената си свобода, да живеят в общност, където да се радват на гарантиран от договорената помежду им държава пакет от основни права и граждански свободи. Този пакет включва като минимум правото на живот, свобода и собственост, но и свобода на мисълта и изразяването, правото да не бъдеш измъчван, правото на неприкосновеност на личния живот, и т.н. 

Но ако е вярно, че без минимална сигурност не можем да се радваме на смислена свобода, можем ли да заключим (като мнозина днес, година след атентатите в Париж), че в извънредни ситуации на заплаха за западните либерални общества е не само допустимо, но и задължително гражданските свободи да бъдат ограничавани в името на по-голямата ни сигурност. Твърди се, че балансът между свобода и сигурност е нарушен вследствие на постоянната терористична заплаха, в която живеем днес. Също така се твърди, че за да се възстанови този баланс в новата ситуация на тотална несигурност, относителната тежест на сигурността неминуемо трябва да нарасне  за сметка на съответно ограничаване на свободите.

Според мен този образ на търсене на нов баланс между свобода и сигурност дава погрешна картина както на ситуацията, в която се намираме, така и на необходимите за преодоляването й решения.

Но да започнем от основите. Част от свободите, за които днес се иска ограничаване, спадат към т.нар. "неотчуждаеми" права - понятие, което Джеферсън използва в Декларацията за независимостта, и което по-късно намира своята конкретизация в Била за правата. Идеята зад това понятие е за гарантиращ неприкосновеност на личността пакет от основни човешки права и граждански свободи, които никакви съображения за общо благо - било добруването на другите, било "повече сигурност" за всички, или някакви други обществено полезни цели, не бива да подриват. Тези права и свободи са своеfбразна "собственост" (по израза на Джон Лок) на индивида, поверена му от неговия Създател, която никой - мнозинството, цялото общество или държавата, дори самият индивид, няма правото да отнема. Аргументите за неотчуждаемостта на тези права (за този "фетишизъм на правата", както го наричат критиците) са разнообразни: за едни те просто са ни дарени от Създателя, за други те са секуларни по своя статут гаранти за равното уважение към достойнството, което дължим на всяко човешко същество.

Вече можем да се върнем и към конкретната ни тема - допустимо ли е ограничаване на основни свободи с подобен висок статут в името на повече сигурност? Обикновено такова ограничаване се оправдава с необходимостта да бъдем защитени от вътрешни или външни врагове, които заплашват устоите на обществото ни, включително правата и свободите ни. Моят отговор на подобни предложения е категорично отрицателен -  без адекватен по обхвата си пакет от индивидуални права и свободи, няма да имаме и така желаната от всички ни сигурност.

В моменти на масова паника политиците преживяват своя звезден миг - те влизат в ролята на спасители на своите нации. За изпълнение на спасителните си мисии те често твърдят, че се нуждаят от допълнителни правомощия и пледират за ограничаване на гражданските свободи и въвеждане на полицейски мерки, насочени към обикновените граждани - следене в интернет, масово наблюдение на лична кореспонденция, достъп на държавата до кодирани данни и т.н. Аргументите за извънредните мерки са, че те са им необходими, защото либералната държавата не разполага с необходимия й ресурс да противодейства на терористични заплахи най-вече заради високите нива на защита на личните свободи, на които се радват гражданите там. Всъщност, съвсем не е самоочевидно, че службите за сигурност не разполагат с достатъчен ресурс за борба с тероризма. Обикновено се приема, че провалите на службите за сигурност да предотвратят редица терористични актове (на два пъти в Париж само за изминалата година) говорят сами за себе си - не им достига ресурс. Поради явния недостиг на ресурс, такъв трябва да им се налее, дори това да е за сметка на други легитимни цели, за сметка на други ценности - като ограничаване на основни свободи, например. Голямата добра цел - повече сигурност, продължават защитниците на извънредните мерки, добре научили своя Макиавели, оправдава средствата. Всички средства.

Масовата психоза оправдава временни провали в разсъдъчната способност, но в период на отрезвяване следва да се запитаме - дали описаната картина на нарушен баланс между свобода и сигурност е наистина вярна? Дали провалът на службите да предотвратят терористичните атаки действително показва обективно недостатъчен ресурс и наличие на "прекомерни граждански свободи", както твърдят самите служби в желанието си да се оневинят за своите провали, или по-скоро е свидетелство за дефекти в работата на службите, които наливането на допълнителен ресурс и ограничаването на свободи само допълнително биха задълбочили? Няма как тук да не видим аналогията с българската прокуратура: в отговор на призивите за реформи и ограничаване на своеволната й власт с цел ефективна борба с корупцията и организираната престъпност, ръководителите й искат още правомощия и власт, защото според тях прокуратурата не разполагала с достатъчно адекватни инструменти в тази борба. За всички е ясно, обаче, че даването на повече правомощия на прокуратурата няма как да разреши проблемите й, защото те отчасти се дължат именно на прекомерните й правомощия. По същия начин, съвсем не е ясно дали даването на повече правомощия на силите на реда (ако допуснем, че провалите им се дължат на недостиг) ще произведе повече сигурност, или, напротив, ще доведе до повече злоупотреби с власт и по-голяма несигурност на гражданите.

Даването на повече правомощия и ограничаването на повече индивидуални свободи в името на сигурността ни не би било адекватно решение на проблема: дълбоко спорно е, че такива мерки действително биха довели като резултат до повече сигурност. В моралната философия е добре известен основният проблем с консеквенциализма (Макиавели, с тезата му "Добрата цел оправдава всички средства", е един от първите и най-ярките му представители),  т.е. с тезата, че правилността на действието се определя изцяло от резултатите от това действие. Проблемът е, че консеквенциализмът изисква да знаем какви ще бъдат резултатите от действието (защото те единствени определят неговата правилност), но често това знание не ни е достъпно тогава, когато то ни е най-необходимо - когато трябва да решим как да действаме. Затова действия, предприети като правилни - с очакване за положителни резултати, нерядко се оказват контра-продуктивни, и могат да произведат катастрофи. Пътят към ада, казват критиците на консеквенциализма, е постлан с добри намерения.

По подобен начин няма гаранции, че ограничаването на основни свободи с очакван от това резултат - повишена сигурност, няма да доведе до точно обратното. Не е необходимо да си пристрастен любител на анти-утопиите, за да си представим кошмара на една полицейска държава, постоянно наблюдаваща гражданите си. Действително ли бихме били по-сигурни в държава, където властите произволно, без съдебна оторизация, могат да задържат всеки, да се ровят в комуникацията му, да проникват в дома му, дори и да е вярно, че в такава държава вероятността от терористична атака е с (неизвестен) процент по-ниска от тази в една правова държава, гарантираща адекватен пакет от основни свободи на гражданите си?

Неслучайно една от основните свободи, защитавана от редица конституции, е правото на сигурност, дефинирана именно като свобода от произволна употреба на сила от страна на държавата. Защото държавата може да употребява универсалния си инструмент - властта  - както, за да ни защитава от външни и вътрешни заплахи, така и да злоупотребява с нея, като я използва срещу нас. Не е необходимо да пътуваме далеч в миналото, за да намерим множество примери за злоупотреби на службите за сигурност с повече власт, поискана в името на повече сигурност и впоследствие използвана в ущърб на интересите на гражданите. Силите на реда многократно са били използвани срещу мирно протестиращи граждани под претекст, че те са заплаха за националната сигурност.     Каква е гаранцията, че едни евентуални допълнителни правомощия няма да бъдат използвани отново срещу собствените граждани? Защото колкото по-неограничена (макар и в името на по-голямата ни сигурност) е една власт, толкова по-голямо е и изкушението за злоупотреби с нея. Затова, основен гарант за по-голямата ни сигурност както по отношение на трети лица, така и по отношение на държавата, са именно конституционно гарантираните ни свободи. Да се отказваме доброволно от тях в името на някаква бленувана по-голяма сигурност изглежда  неразумно и неоправдано.


Моят отговор на позицията на  опонента ми Момчил Дойчев, както и на експертната позиция на Валери Рачев:

Въпросът, който дебатираме, е дали е оправдано ограничаването на личните свободи в ЕС в името на сигурността. Признавайки, че е необходимо адекватно ниво на сигурност за ефективното упражняване на конституционно гарантираните ни основни свободи, аз аргументирах позицията, че едно по-нататъшно ограничаване на свободите ни не само не е необходимо за по-ефективното гарантиране на сигурността и основните ни свободи, но и най-вероятно би допълнително заплашило и двете. Затова такова ограничаване на основните свободи е неоправдано.
Доцент Дойчев защитава обратната теза, като подчертава взаимозависимостта на свобода и сигурност. Той говори за необходимостта, за да бъдат гарантирани свободите ни, да ни се осигури по-голяма сигурност, което пък, от своя страна, може да изисква (вероятно временно – макар това дали става дума за временно или постоянно ограничаване да не е експлицитно посочено в аргумента му) ограничаване на същите тези свободи.
Признавайки, че в даването на допълнителни правомощия на държавата и ограничаване на основните свободи на гражданите има сериозни рискове, доц. Дойчев предлага и своето решение: " създаване на институции на т.нар. контрадемокрация .....граждански недържавни институции, включително в сферата на сигурността, ....създаване на паралелно гражданско обвинение, ....[и] неправителствена организация, гарантираща обществената безопасност от държавен произвол."
На пръв поглед едно такова решение изглежда атрактивно – не е ли наистина най-добре гражданите сами да упражняват надзор над разполагащите с огромни правомощия институции на сигурността, като по този начин гарантират, че тези институции няма да злоупотребяват с тях? Нека забележим, обаче, и огромните рискове, съпътстващи едно подобно решение: вероятността такива неправителствени групи за натиск да се мобилизират в защита правата на непопулярни малцинства или индивиди е нищожна (особено в страна като нашата, където уважението към права на малцинства и непопулярни индивиди съвсем не е популярна кауза), докато опасността те допълнително да мобилизират репресивните институциите за разправа с такива неудобни малцинства или неудобни индивиди е огромна. Ефектът от подобна мярка би бил допълнително гарантиране свободите на мнозинствата за сметка пълно погазване правата на малцинства и непопулярни индивиди. Не на последно място – каква е легитимността на една виджиланте група да се произнася по въпроси дали са или не са накърнени правата ни от едно или друго действие на държавните институции? Основните права и свободи не може да бъдат гарантирани "на парче" и по усмотрение на една или друга група за натиск. Защитата им е конституционно вменена, основна задача на либерално-демократичната държавата, при провала в която тя губи поне отчасти своята легитимност. Тази легитимност не може да бъде възстановена чрез инструментите на "контра-демокрацията" - които, както сам Пиер Розанвалон подчертава, са реактивни проявления на"негативния суверенитет", способни единствено да де-легитимират даден проект, но никога сами да легитимират друг. Нека напомня също така, че когато основните права и свободи не са равно гарантирани на всички, те се превръщат в привилегии. Проблемът с правата като привилегии е: никак не можем да бъдем сигурни, че винаги ще попадаме в групата на привилегированите. Правовата държава гарантира равни права и равенство пред закона. Полицейската държава, пък била тя смекчавана с избирателните инструменти на "контра-демокрацията", гарантира не права на всички, а привилегии за малцина.
Г-н Валери Рачев настоява за един изцяло нов подход към дискутираната тема, който да се фокусира върху проблемите на националната сигурност. Дори и да се съгласим, че една такава промяна на фокуса е плодотворна за настоящата дискусия, за мен остава неизяснен въпросът, който бяхме призовани да дискутираме -а именно дали е или не е оправдано ограничаването на личните свободи в името на националната сигурност, все едно че този въпрос изобщо не стои. Без никакво съмнение гарантирането на националната сигурност е важно, и приносът на г-н Рачев в дебата по тази тема е значим , но тази важна цел не отменя въпроса дали в нейно име е допустимо да се ограничават конституционно гарантираните ни свободи. Отговорът, който Макиавели дава, въвеждайки в "Принцът" понятието "държавен интерес" ("национална сигурност" се концептуализира в термините именно на "защита на държавните интереси") е, че в тяхно име, за голямата цел на националната сигурност, е допустимо използването на всякакви средства – не просто ограничаването на лични свободи и права, но дори и потъпкване на базови морални норми. Един подобен "реалистки" подход към нашата тема възприема за основна единица на анализ държавата: в него индивидите, с техните интереси, права и свободи напълно изчезват.
Доколкото, обаче, е очевидно, че държавите съществуват заради своите граждани, заради защитата на техните интереси, защитата на държавните интереси не може да бъде напълно нечувствителна по отношение ефекта от тази защита върху самите граждани, техните интереси, права и основни свободи. Затова въпросът за това допустимо ли е ограничаването на основни свободи в името на повече(национална) сигурност, не може да не бъде централен въпрос. Въпрос, на който е наложително да бъде даден ясен и категоричен отговор.
Целият дебат можете да проследите тук: